Dnes je pondelok, 12.apríl 2021, meniny má: Estera
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Človek, ktorý chce zdravo žiť, si musí usporiadať hodnoty vo svojom živote

november 10, 2020 - 15:48
Téma, ktorá sa medzi nami rieši na dennom poriadku. Zdravá výživa a chudnutie už určite potrápili aj vás, alebo niekoho vo vašom okolí. Všetci chceme dobre vyzerať a cítiť sa skvele a úplne najradšej by sme preto nepohli ani prstom. Nejde len o samotné chudnutie, ale hlavne o naše zdravie, ktoré, ako v poslednej dobe vidíme, je veľmi krehké. Musíme si zharmonizovať nielen telo, ale aj myseľ. Pár tipov na ceste za vysnívaným životom nám prezradil osobný a kondičný tréner Michal Pataky.
Foto: 

Aké sú základné body, ktoré by mal dodržiavať človek, ktorý sa snaží o zdravý životný štýl? Je to len o jedle a cvičení alebo je dôležité aj mentálne nastavenie?

Podľa môjho názoru stojí zdravý životný štýl na troch pilieroch. Prvým je zdravá strava, ktorá telu zabezpečuje všetky potrebné látky na fungovanie a samozrejme energiu. Druhým pilierom je pravidelný pohyb. Či už v podobe tréningu a cvičenia alebo vo forme rôznych pohybových aktivít počas dňa (chôdza, chôdza po schodoch a pod.). Tretím pilierom, na ktorý sa v dnešnej dobe zabúda a má minimálne rovnako veľa benefitov ako prvé dva, je spánok a celkovo nastavený denný biorytmus tela. Ten má obrovský vplyv na naše zdravie a nedokážeme ho nijako nahradiť. V dnešnej dobe sa mu venuje čoraz viac pozornosti vo vedeckých kruhoch a odhaľujeme veľa súvislostí s našim zdravím.

Samozrejme aj mentálne nastavenie je dôležité. Človek, ktorý chce zdravo žiť si musí usporiadať hodnoty a priority vo svojom živote. Jednoducho povedané musí to mať v hlave v poriadku. Neodmysliteľne k tomu patrí aj pozitívne myslenie, či stres. Práve stres a negatívne myšlienky, či emócie môžu podkopávať snahy o lepšie zdravie a zdravší životný štýl.

Na Slovensko ste priniesli novodobú techniku chudnutia Amazing 12, v čom je iná od ostatných „overenýchtipov na chudnutie?

Nie je to úplne technika, je to skôr tréningový program, ktorý je založený na niekoľkoročných skúsenostiach v oblasti silového a kondičného tréningu, ktorý je overený na stovkách až tisícoch klientov po celom svete. Rozdiel je najmä v tom, že ním reálne zvyšujeme fyzickú výkonnosť ľudí. Podstatou nie sú drastické diéty, ani počítanie kalórií, či trávenie hodín kardiom na rotopede. Výsledkom zlepšenej kondície je tým pádom aj oveľa lepšia a chudšia postava. Často sa nám stáva, že ženy po absolvovaní programu spravia konečne zhyb na hrazde. Muži posúvajú svoje maximá na cvičeniach už v polovici programu, keď cvičia s takými hmotnosťami ako sú ich maximálky na začiatku. Tento program je mimoriadne komplexný a nehľadá “svätý grál” ako mnoho diét, či overených tipov na chudnutie, ktoré tvrdia, že stačí, ak spravíte túto jednu vec a schudnete. Náš prístup je komplexný.

Má podľa vás zmysel jednorazovo schudnúť v priebehu 3-6 mesiacov alebo musí ísť o celoživotnú premenu s doživotným pravidelným cvičením a strážením si stravy?

Určite má zmysel schudnúť, každé schudnuté kilo je a bude vždy benefitom pre naše zdravie (srdce a obehový systém, kĺby, imunitu a pod.). Dôležité však je mať pravidelnosť. Ak človek schudne aj 5 - 10 alebo viac kíl za pol roka, neznamená to hneď, že si ich aj udrží. Ak sa na to potom vykašle a vráti sa do starých koľají, tak to nemá zmysel. Preto je mimoriadne dôležité nebrať chudnutie len ako jednorazovú záležitosť, ale zamerať sa na dlhodobý životný štýl, ktorý je udržateľný a prináša nám lepšie zdravie, výkonnejšie telo a viac životnej pohody a energie. Dôležité je nastaviť si svoj každodenný život na to, aby sme zvládali povinnosti, ale aj aby sme si udržali postavu a zbytočne nepriberali. Avšak netreba to siliť, treba sa po schudnutí vedieť odmeniť aj dobrým a chutným (aj keď nie úplne zdravým) jedlom.

Myslíte si, že je pri cvičení dôležitý aj pitný režim a hlavne, akú vodu pijeme?

Určite áno, práve voda a pitný režim sú ďalším problémom dnešnej doby, keďže máme pretlak rôznych sladených nápojov. Jedna zo základných vecí, ktorá sa odporúča pre bežnú populáciu v boji proti obezite je odstránenie nutričných deficitov, medzi ktoré patrí pitný režim a voda. Mnoho ľudí, aj napriek tomu, že počas dňa pijú, môžu trpieť dehydratáciou a ani o tom nevedia. V posledných rokoch sa dostáva do popredia aj výskum tzv. vodíkovej vody alebo lepšie povedané vody obohatenej o molekulárny vodík. Ako sa zdá, tá môže mať mnoho zdravotných a funkčných benefitov pre naše telo. Vodík v tomto prípade pôsobí ako efektívny antioxidant. Vodíkovú vodu si ja osobne vyrábam sám - mám nato prenosný generátor, v podstate takú malú fľašu s názvom FLASKA. Osobne pijem vodu obohatenú o vodík už niekoľko rokov. Beriem ju ako jeden z faktorov zdravého životného štýlu a podporu svojho tela. Myslím si, že používanie  takéhoto zariadenia ako FLASKA môže ľahko pomôcť pri dodržiavaní pitného režimu. 

- - Inzercia - -