Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Protiklady v partnerskom vzťahu. Áno, či nie?

jún 02, 2020 - 18:00
Ak už máte za sebou zopár známostí, pravdepodobne veľmi dobre viete, ako je to s protikladmi vo vzťahu. Dokáže rozdielnosť pováh lásku udržať alebo je odsúdená na zánik?
Foto: 
Shutterstock

S Imrom to začalo ako klasický, krásny vzťah. Nechýbalo prvotné zamilovanie, neskutočný ošiaľ, noci plné telefonátov a lačných správ. Samozrejmosťou boli ružové okuliare a spontánne rozhodnutia. Lepšie povedané, žiadna opatrnosť. A tak som otehotnela. Hoci som dieťa na pláne nemala, na potrat som nechcela pomyslieť. Našťastie, Imro sa k môjmu tehotenstvu postavil ako správny chlap a ani nie o tri mesiace sme stáli pred oltárom.

Zdanie klame

Ak by sa na nás pozrel niekto cudzí, žiadne problémy vo vzťahu by medzi nami nevidel. Imro pracuje na vedúcej pozícii v obchodnej spoločnosti a dokáže nás - svoju rodinu, hravo uživiť. Akékoľvek majetkové problémy a šetrenie peňazí sú mi preto od začiatku nášho vzťahu cudzie. Kiežby mi to na spokojný a šťastný život stačilo. Chýba mi niečo, pre mňa oveľa podstatnejšie. Láska a ten pocit, že som jediná.

Kým ja sa starám o našu dcérku a vypomáham s marketingom jednej menšej spoločnosti, Imro trávi celé dni v zamestnaní. Nehádame sa, nič si nevyčítame, v našej domácnosti nie je počuť krik a ani nádavky. Vzájomne sa rešpektujeme. Vďaka dieťaťu sme navždy spojení, avšak pre odlišné povahy a pohľad na svet nás delí oceán. Cítim sa v partnerstve sama a úplne izolovaná, bez kúska lásky, záujmu či spoločných vízií do budúcnosti.

I keď trávime s manželom celé dni bez seba, večer sa ihneď po jedle odoberieme každý do inej izby. Nenavrhujem viac spoločné aktivity, dialógy, sledovanie filmov či prechádzky s našou malou v kočíku. Rezignovala som. 

Ja sa venujem upratovaniu domácnosti a sebe, Imro sa zas pohrá s dcérkou. Príde mi, že nemáme nič spoločné. Ja milujem more a relax, Imro horskú turistiku. Moji kamaráti sú dobrodružné povahy s bohémskymi sklonmi, tí jeho zas upätí, kravatoví manažéri. Vzájomné povyrazenie ako partia nám teda nehrozí. On má rád rock, ja popovú muziku. A takto by som mohla smelo pokračovať aj ďalej.

Rozdielnosť (ne)rozdeľuje

Zaujímavé je, že vzťahoví experti nevnímajú rozdielnosť pováh ako zásadný problém. Dôležité sú tzv. vzťahové pravidlá a umenie kompromisov. V harmonickom vzťahu platí, že každý z dvojice by mal mať svoje záľuby. Ideálne je, ak sa dokáže jeden druhému prispôsobiť bez otráveného výrazu v tvári. Pokiaľ neviete urobiť niečo iba preto, že partnerovi urobíte radosť, ide o problém. Platí to samozrejme aj opačne. No predsa! Nezabudnite, že trávenie času spoločne a komunikácia sú základnými atribútmi šťastného a perspektívneho vzťahu. V opačnom prípade sa ozaj môže stať, že láska skončí skôr, než sa nazdáte. S ich názormi súhlasí aj naša čitateľka Martina.

Čas ukáže

Myslím si, že aj tento vzťah sa časom vyrieši.  No jedno viem už teraz. Hoci s Imrom vychovávame krásne a zdravé dieťa, nemôžem ostať žiť s mužom, pre ktorého som vzduch a samozrejmosť. Často sa stretávam s názormi, že pre záchranu manželstva treba urobiť všetko a pri spoločných deťoch to platí dvojnásobne. No môže láska medzi dvoma ľuďmi vydržať, ak sa dlhodobo snaží iba jeden? Určite nie. A na zázraky dávno neverím.

- - Inzercia - -