Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Mamičky, nezabúdajte na dostatok vitamínov. A nemusíte chodiť ani do lekárne!

marec 30, 2020 - 10:30
Tehotenstvo je novou etapou v živote každej ženy a prináša so sebou mnoho zmien, s ktorými sa musí organizmus popasovať. Príjem dostatku vitamínov je aj vzhľadom na aktuálnu situáciu veľmi potrebný.
Foto: 

O tom, prečo a aké vitamíny sú dôležité pre maminy, nám priblížil  gynekológ MUDr. Jozef Španka. K udržiavaniu dobrej imunity sa vyjadrila nutričná poradkyňa Eva Blaho.

Oddychujte, spite, relaxujte a smejte sa

Spánok je pre náš organizmus dôležitý rovnako ako vzduch či voda. Počas neho sa regeneruje nielen náš organizmus a myseľ, ale kvalitným a dostatočným spánkom viete predchádzať vzniku srdcových ochorení. Smiechom sa zase znižuje hladina stresových hormónov a zvyšuje hladina endorfínov a bielych krviniek, ktoré statočne bojujú s infekciou a teda sú prospešné pre dobrú imunitu. „Dlhodobý stres núti naše nadobličky produkovať viac kortikosteroidov potláčajúcich funkciu nášho imunitného systému. Preto odporúčam do denného režimu zaradiť činnosti, ktoré nám pomôžu uvoľniť sa, ako je napríklad meditácia, počúvanie hudby, dychové cvičenia alebo iné príjemné koníčky, ktoré majú blahodarný vplyv na našu imunitu,“ radí nutričná poradkyňa Evka Blaho a dopĺňa prečo je pohyb dôležitý pre náš organizmus: „Pravidelný pohyb má protizápalový účinok, zvyšuje prúdenie lymfy a funkciu bielych krviniek.“ Čím viac sa budete hýbať, tým viac naštartujete obranyschopnosť vášho organizmu.

Vitamíny a minerály = dobrá imunita

Najdôležitejším vitamínom a prvkom počas tehotenstva je kyselina listová. Tá podporuje delenie buniek a jej nedostatok môže viesť k vývojovým poruchám, spomalenému vývoju plodu alebo aj k predčasnému pôrodu. Je dôležitá pre fungovanie nervového systému, tvorbu kostnej drene a tiež v procese delenia buniek. Jej nedostatkom môže vzniknúť defekt neurálnej trubice (rázštep chrbtice). So zvýšeným prísunom kyseliny listovej sa odporúča začať už počas plánovania tehotenstva a to aj niekoľko mesiacov pred samotným tehotenstvom.

Omega – 3 mastné kyseliny, DHA a EPA sú veľmi dôležité, pretože prispievajú k udržaniu správnej funkcie mozgu, zraku, srdca a využívame ich aj pri liečbe hroziaceho predčasného pôrodu. „Aby sa mozog dieťaťa vyvinul v poriadku, je nesmierne dôležité zamerať sa na dostatočný príjem mastných kyselín. Počas tehotenstva a aj dojčenia sú mastné kyseliny dodávané dieťaťu prostredníctvom matky,“ hovorí MUDr. Španka. Vitamín C je nielen veľmi účinný antioxidant, ktorého hlavnou funkciou je tvorba kolagénu, ale je nevyhnutný aj pre normálny vývoj placenty. Vitamín C pomáha predchádzať infekčným ochoreniam a má priaznivé účinky na imunitu. Okrem toho znižuje hladinu cholesterolu, podporuje vstrebávanie železa a pôsobí preventívne proti málokrvnosti. „Pozor ale na citrusové plody! Snažte sa im vyhýbať, najmä ak nie sú dôkladne umyté a vyraďte ich počas dojčenia, kedy môžu u detí vyvolať alergickú reakciu. Denná dávka pre tehotné ženy je 80 - 100 mg,“ odporúča gynekológ. Vitamín D prispieva k správnemu využitiu vápnika a fosforu (napomáha jeho vstrebávaniu) a tým zabezpečuje zdravé kosti a zuby. Zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, ktoré si vďaka priaznivému počasiu môžete tieto dni užiť krátkou prechádzkou s rúškom niekde v prírode. Okrem vyššie spomenutých vitamínov sú pre maminu a jej plod potrebné aj vitamíny ako železo, pretože zásobuje plod krvou. K jeho nedostatku často dochádza hlavne ku koncu tehotenstva. Vitamín B12 prispieva k vývoju zdravej nervovej sústavy, k zachovaniu zdravých slizníc. „Nie všetky vitamíny sú počas obdobia tehotenstva pre vás a vaše dieťaťa prospešné. Vyslovene pozor si treba dať na vitamín A. Vo veľkom množstve je konzumácia tohto vitamínu potenciálne nebezpečná, keďže môže spôsobiť poškodenie plodu v prvých troch mesiacoch života,“ radí gynekológ MUDr. Španka.

Naozaj pestrá a vyvážená strava?

Kvalitný a pestrý výber stravy je alfou a omegou. Nech je stravovanie akokoľvek precízne, často nie je možné prijať všetky potrebné množstvá vitamínov a minerálov či už kvôli ich znehodnoteniu počas tepelnej úpravy, momentálne kvôli karanténe, alebo jednoducho „zvíťazia tehotenské chute“ a na zeleninu či ovocie už nezostane miesto. Aby ste počas tehotenstva a dojčenia mali 100 %-nú istotu v tom, že prijímate dostatočné množstvo potrebných vitamínov a minerálov a tiež v správnom pomere, zvoľte napríklad výživový doplnok LadeeVita, ktorý bol starostlivo vytvorený a dôkladne vyvážený podľa potrieb každej tehotnej a dojčiacej ženy. Je to unikátny komplex všetkých vitamínov, minerálov, kyseliny listovej a omega-3 mastných kyselín v jednej kapsule. Jej zloženie zodpovedá normám Úradu verejného zdravotníctva SR. 

- - Inzercia - -