Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Magický svet Róberta Jakaba

máj 11, 2020 - 16:00
Herecký pár Róbert Jakab s manželkou Aničkou oznámili svetu tehotenstvo a my im za celú redakciu gratulujeme. Obidve divadlá v ktorých sa Róbert etabloval oslávia tento rok tridsiate výročie založenia. Obe boli pre neho výrazne príťažlivé a očarili ho magickým svetom, ktorý v ich útrobách vládol. A čo na hranie v týchto žriedlach divadelnej kultúry hovorí samotný herec?
Foto: 

Vyštudovali ste školu technického zamerania, v pracovnom živote ste sa ocitli na divadelných doskách. Aká bola vaša motivácia?

V druhom ročníku Strednej elektrotechnickej školy som definitívne pochopil, že nie som technický typ. Dostal som sa cez spolužiaka na konkurz do nitrianskeho Hudobno-amatérskeho divadla, kde som veľmi rýchlo zistil a bytostne pocítil, že moja cesta sa bude uberať týmto smerom. Divadlo a jeho magický svet.

Na VŠMU ste študovali pod vedením Martina Hubu a Emílie Vašáryovej, ako si spomínate na toto obdobie?

Bolo to úžasné obdobie, plné tvorivosti, zápalu, nadšenia, množstva práce a zábavy, vo vynikajúcom kolektíve. Pod vedením pedagógov, ktorý sa vzácne dopĺňali a pomáhali nám hľadať a formulovať naše videnie divadla a sveta a jeho prenos cez  nové postavy v divadelných hrách.

Divadlo Astorka Korzo 90, ktoré má na vás pracovne domovské právo bude mať, ako aj ďalšie divadlo v ktorom hráte Teatro Tatro, už tridsiate výročie svojho vzniku. Obidve začali po jednej línii rozbiehať vašu hereckú kariéru, v čom boli rozdielne a čo mali spoločné?

Obe divadla majú veľmi podobný esprit a náhľad na svet. V Teatre som začínal ešte v časoch, keď robilo aj pouličné predstavenia. Učarovalo mi hneď od prvej chvíle. Cítil som, že takéto divadlo som chcel robiť vždy. Bezprostredný kontakt a komunikácia s divákom, neobmedzené hranice vašej fantázie a hlavne sa to všetko deje vonku, v uliciach a vo všakovakých pravdepodobných aj nepravdepodobných priestoroch. Teatro mi umožnilo spoznať čo je to mágia divadla. Niekde v kútiku duše som si to vysníval a práve sa mi to začalo plniť. 

Viac sa dočítate v rozhovore v aktuálnom čísle týždenníka Slovenka

- - Inzercia - -