Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

ZAUJÍMAVOSŤ! Metóda zisťovania tehotenstva bola už v starovekom Egypte veľmi presná. Z čoho pozostávala?

august 15, 2020 - 07:00
Zistiť, či je žena tehotná, možno vďaka moderným tehotenským testom v pohodlí domova takmer okamžite a naozaj jednoducho. O to viac vás možno prekvapí fakt, že starovekí Egypťania mali už pred 3,5 tisíc rokmi svoju spoľahlivú metódu.
Foto: 

V medicínskych textoch, ktoré sú uložené v zbierke papyrusov Kodanskej univerzity v Dánsku sa uvádza, že pri zisťovaní gravidity Egypťankám pomáhali vrecia s jačmeňom a pšenicou. Ak žena chcela zistiť, či čaká bábätko, vymočila sa do dvoch misiek.

V jednej bol jačmeň a v druhej pšenica. Ak zrno v niektorej z misiek vyklíčilo, znamenalo to, že má rodina očakávať narodenie potomka. Pohlavie dieťatka sa podľa Egypťanov dalo špecifikovať podľa toho, v akom poradí jednotlivé obilniny vyklíčili. Ak prvý vyklíčil jačmeň, znamenalo to chlapčeka. Pokiaľ pšenica, potom sa malo narodiť dievčatko.

Čo na to moderná veda?

V roku 1963 sa vedci pokúsili overiť dôveryhodnosť tejto starodávnej techniky. Ukázalo sa, že metóda močenia do misiek s obilím je spoľahlivá asi na 70-85%, čo je vzhľadom k jej dátu výborný výsledok.

Moderné tehotenské testy zisťujú tehotenstvo na základe bielkovín, ktoré dokážu rozpoznať prítomnosť ľudského choriogonadotropínu. Ten ale pravdepodobne nebol dôvodom, prečo bol test Egypťanov taký spoľahlivý. Vedci sa domnievajú, že fungoval výlučne vďaka zvýšenej hladine estrogénu v ženskom moči, ktorý podporil rast obilia.

- - Inzercia - -