Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Venované z lásky – tvoj drahý Valentín

február 15, 2021 - 02:04
Akonáhle sa spomenie sviatok svätého Valentína, názory sa začnú rozchádzať. Niektorí ho milujú a príde im romantický, iní ho pokladajú za skvelý komerčný ťah.
Foto: 
unsplash.com

Odhliadnuc od toho, že sa skutočne presunul skôr za hranice výhodnej marketingovej príležitosti, nesmieme zabúdať na jeho odkaz. Deň svätého Valentína má totiž korene už v dávnej minulosti a áno, skutočne je podnietený legendou, i keď opradenou rúškom tajomstva. História sa zmieňuje o 3 z nich, avšak o prvých dvoch sa vie vskutku minimálne.

Do centra pozornosti sa teda dostal príbeh rímskeho kňaza Valentína, žijúceho v období 3. storočia nášho letopočtu. V tej dobe bol pri moci cisár Claudius II., ktorý sa údajne netajil svojim nadšením z vojen. Bohužiaľ preňho sa rovnakého prístupu zo strany vojakov nedočkal. Hlavným dôvodom prečo neprejavovali rovnaké zapálenie spočíval v tom, že boli nútení opúšťať svoje manželky a rodiny.

586.jpg

Foto: 
pexels.com

Z toho dôvodu sa cisár rozhodol zakázať spečaťovanie lásky, čiže nie len samotné svadby ale aj zásnuby. Tu prichádza na scénu kňaz Valentín. I navzdory rozhodnutiu Claudia II. tajne sobášil zamilované páry a držal nádej v lásku nažive. Jeho dobrotivé skutky boli onedlho odhalené, za čo zaplatil najvyšším možným trestom – smrťou. Bol popravený 14. februára roku 296.

Táto legenda sprostredkúva najmä nádej v lásku a jej neoblomnú silu. Síce by mala byť oslavovaná neustále, nie len raz do roka, ale prečo jej nedožičiť úctu vo forme špeciálneho dňa? Snáď ste nezabudli obdarovať svoju drahú polovičku krásnymi kvetmi, sladkým potešením, bláznivým vtipným darčekom alebo prinajmenšom, časom stráveným spoločne. Nepochybne si ho zaslúžia. Naši milovaní sú predsa najvzácnejším a najkúzelnejším darom. Treba si ich vážiť a najmä, nebrať ich ako samozrejmosť.

PS: Väčšiu radosť pocítiš ako darca než obdarovaný.

- - Inzercia - -