Dnes je sobota, 15.máj 2021, meniny má: Žofia, Sofia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

3 body, ktorým sa pri písaní správ vyvaruj

február 28, 2021 - 22:26
Komunikácia je základným stavebným kameňom úspešných vzťahov v spoločnosti. Dnes sa dokážeme dorozumievať na milión spôsobov, ktoré však majú svoje pravidlá.
Foto: 
shutterstock.com

Doba ide vpred a my si vzhľadom k tomu chceme život uľahčiť najviac ako sa len dá. Práve preto vznikli smartfóny, počítače, tablety a k nim prislúchajúce aplikácie, prostredníctvom ktorých sme schopní udržiavať kontakt. Najvýraznejšie sa uplatnilo písanie správ. Túto formu komunikácie využívame takmer vždy. Je to pohodlné, rýchle a z funkčného hľadiska prínosné v prípadoch, kedy sa ti nechce s nikým reálne rozprávať.

Avšak aj písanie správ má vytýčené mantinely. Dokonca pri ňom dochádza ku sporom a hádkam omnoho častejšie než pri rozhovoroch alebo telefonátoch. Vznikajú na základe určitých bodov, ktorým by sme sa pre dobro všetkých mali vyvarovať. Konkrétne ide o:

1. Ignorovanie
Moderné technológie ti dovoľujú prečítať si správu bez toho, aby o tom odosielateľ vôbec vedel. Stačí ti skrátka stiahnuť lištu a wuala, informácia je tvoja. Podľa správnosti by si ale mala na správu odpísať, najmä ak v nej dotyčná osoba niečo požaduje. Ignorovaním si akurát miesiš cesto na parádny verbálny útok.

2. Seen (správa bola prečítaná)
V tomto bode sa jedná o nadstavbu ignorovania, v rámci ktorej je tvoja trpezlivosť postavená pred najťažšiu skúšku. Anglické slovíčko seen značí, že adresát správu prevzal. Vyobrazenie sa môže líšiť. Spoznáš ho napríklad ako guľôčku s profilovou fotografiou, dve modré fajky alebo klasické slovo „videné“. Vo všeobecnosti ide o prejav neslušnosti. Pokračuj v ňom a tvoj telefón už nemusí zapípať, pretože svojim kontaktom dokazuješ, že sa na teba nemožno spoľahnúť.

3. Časté jednoslovné odpovede
Jednoslovné odpovede využívame hlavne v časovej tiesni, kedy sa ponáhľame, no zároveň chceme dať o sebe vedieť. Neskôr sa vyvinulo ako účinný prostriedok vyjadrenia hnevu. Preto by sme po nich v bežných situáciách mali siahať čo najzriedkavejšie. Akonáhle ich píšeš mnohokrát, vzbudzuješ dojem, že niečo nie je v poriadku.  

- - Inzercia - -