Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Byť staršou sestrou je fuška

marec 22, 2021 - 22:44
Mať súrodenca už vo všeobecnosti znamená zábavu na celý život. Skús si k tomu ešte prihodiť 10 ročný vekový rozdiel a vznikne doslova horská dráha.
Foto: 
pexels.com

Vyrastáš ako jedináčik, celučičký svet sa točí iba okolo teba. Po pravde, na niečo také sa rýchlo a ľahko zvyká. Rodičia ti venujú sto percent svojej pozornosti, trávite čas spoločne, chodíte na výlety, skrátka, ste nerozlučná trojica. Čo sa však stane, ak jedného dňa dostaneš telefonát, že mamina čaká ďalšie bábätko?

Najskôr si zmätená, potom príde vlna radosti. Veď predsa mať súrodenca je sranda. Nebudeš sa nudiť, príde parťák na hranie. Dieťatko sa narodí. Rozkošný malý uzlíček. Tak zraniteľný a krehký. Odhodláš sa vytvoriť mu čo najlepšie a najpohodlnejšie prostredie. Nič mu nesmie chýbať.

Počiatočná radosť utícha akonáhle si všimneš, že pozornosť, ktorá bola kedysi namierená len a len na teba pomaličky slabne a dokonca sa o ňu musíš deliť. Lenže tam to nekončí. Prichádza na rad zodpovednosť, v rámci ktorej častokrát skolabujú tvoje vlastné plány. „Dnes von nejdeš, strážiš krpca. O týždeň si nerob plány, musím pracovať“ atď.

Najhoršou fázou je puberta. Zas? Beztak si mala plné ruky práce s tým, ako zvládnuť vlastné hormonálne návaly, teraz si tým prejdeš odznovu. Trieskanie dvier, dramatické výlevy, potoky sĺz. Možno nie si mama, ale rozhodne stojíš v pozícii staršej sestry, ku ktorej si koniec koncov vykoľajený skoro adolescent príde po životné rady.

Nech už vyparatí hocičo, správa sa ako nekompromisné tornádo pripravené zvrhnúť a pohltiť každého, kto stojí v ceste, miluješ ho nadovšetko. Tvoj súrodenec, tvoja zodpovednosť. Snažíš sa mu pomôcť, poskytnúť rady a zdôrazniť najpodstatnejšie míľniky, ktoré ho ešte len čakajú. Nezabudneš spomenúť ani problémy prvej lásky. Dobre vieš, že to pre nich nemôžeme odžiť a vyriešiť. Musia si všetkým prejsť na vlastnú päsť a vyskúšať rôzne nástrahy. I navzdory tomu, že z nich občas šedivieme, sme tu pre nich 24/7. Byť staršou sestrou je skrátka fuška.

- - Inzercia - -