Dnes je pondelok, 17.máj 2021, meniny má: Gizela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Neznižuj svoje nároky kvôli komplikovanejšej ceste

marec 23, 2021 - 15:57
Akákoľvek predstava, že svet je gombička, stroskotá dovŕšením dospelosti. Odrazu vidíš veci jasnejšie a zďaleka nie tak ružovo ako kedysi.
Foto: 
pexels.com

Odmalička túžime po rôznych scenároch, ako by náš život približne mohol vyzerať. Zo začiatku je to princezná, pirát, trénerka drakov a podobné fantastické ilúzie. Neskôr sa sústreďuješ na pravdepodobnejšie alternatívy, napríklad hasič, zdravotná sestra, policajt či smetiar.

Nech už to dopadne ako chce, nezabúdaj na jednu vec. Je úplne jedno koľko máš rokov, pretože to malé dieťa s otvorenou mysľou nastavenou v štýle „všetko je možné“, nikam neodišlo. Akurát si ho posunula do úzadia, pretože centrum diania ovládla realita a ty si musela siahnuť po divokej karte dospeláka s triezvym rozumom a racionálnymi faktami, najlepšie podloženými rukolapnými dôkazmi.

Pýtaš sa, prečo už toľko nejavia záujem o tvoj názor? Skrátka preto, lebo si sa zaradila do bežného zabehnutého systému. Časy pritakávania s úsmevom na tvári sú dávno preč. Zrejme niekde medzi desiatovými boxmi a kresbami na chladničke. Teraz máš povinnosti, ktoré nepočkajú. Pre vlastné dobro ich radšej ani neodkladáš na neskôr, keďže vieš celkom presne odhadnúť finálový výsledok – pridajú ti dvojnásobné množstvo.

Táto fáza so sebou nesie silnú dávku odhodlania. Avšak stane sa, že pohár trpezlivosti pretečie a tvoja myseľ prehodnocuje situáciu. „Nestojí to za to, pracujem na 200%, no satisfakcia nikde. Zrejme je načase znížiť nároky a uspokojiť sa s málom.“ V momente, kedy ti hlava vygeneruje podobný nezmysel, zavri oči a predstav si obrovitánske červené tlačidlo, ktoré po stlačení vydá odporné hlasné pípanie.

Nikdy, ale naozaj nikdy neznižuj vlastné nároky len preto, že sa znenazdajky skomplikuje cesta k cieľu. Ver mi, sladká chuť víťazstva na konci vynahradí predchádzajúce útrapy. Drž smer, zaber, zlyhaj a zlyhaj lepšie. Veď o tom to predsa celé je.

- - Inzercia - -